Ali Pınar

VOKAL

Küçük yaşta Brüksel’de gittiği Waterloo Akademisi, Bilgi Üniversitesi ve MSÜ Devlet Konservatuarı’ndaki eğitiminin ardından; Ayla Algan, Şahika Tekand ve Mehmet Ulusoy ile oyunculuk çalıştı. Ayrıca Kate Hendrickson, Jason Hale ve Ege Maltepe’nin Viola Spolin workshoplarına katıldı.

Mesleki yaşamına eski Cemal Reşit Rey Operası ve İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda asistanlık yaparak başladı. Bir yandan çeşitli opera ve tiyatro oyunlarında rol aldı. Bunun yanı sıra TV dizileri, yerli ve uluslararası sinema filmleri ve reklam filmlerinde de rol aldı. Sinemada son yıllarda oynadığı işler arasında Ulaş Ülker’in yönettiği, başrollerini Wilma Elles, Özgür Emre Yıldırım ve Hakan Eratik ile paylaştığı Bir Gece adlı sinema filmi ve Fransız yönetmen Jean_Baptiste Andrea’nın yönettiği La Confrèrie des Larmes adlı filmler sayılabilir. Son yıllarda televizyonda ise Kanal D’de yayınlanan Güneşin Kızları’nda Zafer karakteri ile Star TV’de yayınlanan Cesur Ve Güzel’de Cesur’un babası Hasan Karahasanoğlu adlı karakteri canlandırmıştır. Sunucu olarak ise son yıllarda TRT Haber için Sinepolitik adlı TV programını sunmuştur. Bundan başka şef Darrel Ang yönetiminde Tekfen Filarmoni Orkestrası ile TİM Show Center’da verilen konserde, Rus klasik müzik bestecisi Prokofiev’in Peter ve Kurt adlı eserinde Anlatıcı’yı üstlenmiştir.

Ali Pınar radyocu olarak TRT Radyo 3 ve Açık Radyo  Alla Turca ve Aksak adlı radyo programlarını hazırlayıp sunmuştur. Alla Turca programı 2001’den bu yana her Çarşamba 14.30’da Açık Radyo’da devam etmektedir.

TOP