ALİ PINAR

Yapımcı, yönetmen, oyuncu, şarkıcı ve radyocu Ali Pınar 1977’de İstanbul’da doğdu. Sekiz yaşında gittiği Brüksel’de, sırasıyla Arthur De Greef ve Waterloo akademilerinde yedi yıl piyano eğitim aldı. Ondört yaşında Türkiye’ye döndü ve ortaöğrenimini Galatasaray Lisesi’nde, Lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema-TV Bölümü’nde, Yüksek Lisans eğitimini ise Haliç Üniversitesi Konservatuvarı Tiyatro Anasanat dalında tamamladı. Bununla beraber MSÜ Devlet Konservatuarı’nda Yarı Zamanlı Şan Bölümü’nde Ayhan Baran ile üç yıl Şan (opera) çalıştı. Eş zamanla Şahika Tekand (Stüdyo Oyuncuları), Ayla Algan ve üç yıl asistanlığını üstlendiği Mehmet Ulusoy ile oyunculuk çalıştı. Ayrıca Kate Hendrickson, Jason Hale ve Ege Maltepe’nin Viola Spolin workshoplarına katıldı.

1995’ten itibaren; Eski Cemal Reşit Rey Operası ve İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda asistanlık yaptı. Opera ve tiyatro oyunlarında oynamanın yanı sıra Darrell Ang yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası eşliğinde Prokofiev’in Peter ve Kurtadlı eserinde anlatıcıyı üstlendi. Yine anlatıcısı olduğu Prag Savaşıadlı eser Brüksel Barok Festivali ile New York’ta BM’de sahnelendi. Sinema filmleri ve TV dizilerinde rol aldı. TRT’de Sinepolitikadlı TV programını sundu. 2002’de kurduğu Corpora Productions ile yapımcı ve yönetmen olarak pek çok uluslararası yapıma imza attı. Bunlardan Uygur Karızlarıadlı belgeseli T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çin H.C. Kültür Bakanlığı tarafından desteklendi. Kurucusu olduğu İstanbul Barok bünyesinde ve ayrıca Ankara Devlet Opera’sında yedi Barok opera sahneye koydu.

Tango Neva gibi çeşitli müzik toplulukları ile yedi farklı dilde şarkılar söyledi, yurt içinde ve yurt dışında turnelere katıldı. 2002’den bu yana TRT Radyo 3’te Aksak, Açık Radyo’da Alla Turca veBorusan Klasik’te Alafranga adlı radyo programlarını hazırlayıp sundu. 100. Doğum Yılında Cemal Reşit Rey adlı kitabı Pan Yayıncılık tarafından yayınlandı. Devlet Opera ve Balesi için opera, Devlet Tiyatrosu için oyun çevirileri yapmıştır.

MÜZİSYENLER

TOP